Μηχανή εκχύλισης φυτικού ελαίου 20L Πολυλειτουργική για εργαστήριο
| Ονομασία μάρκας: | Echo |
| Αριθμός μοντέλου: | Ηχώ |
| MOQ: | 1 Σετ |
| Τιμή: | Contact Us for Pricing |
| Όροι πληρωμής: | T/T |
| Ικανότητα εφοδιασμού: | 50+ σετ ανά μήνα |
Μηχανή εξόρυξης φυτικού ελαίου 20L
,Μηχανή εξόρυξης φυτικού ελαίου Πολυλειτουργικό
,εξοπλισμός εξόρυξης φυτικού ελαίου 20L
Μηχανή εξαγωγής φυτικών ελαίων πολλαπλών λειτουργιών 20L για εργαστηριακή Ε&Α και πιλοτικές δοκιμές
Επισκόπηση προϊόντος
Αυτή η ευέλικτη μονάδα εξόρυξης πάγκου 20L είναι μια ολοκληρωμένη πλατφόρμα για έρευνα, ανάπτυξη διεργασιών και πιλοτική παραγωγή μικρής κλίμακας. Με δυνατότητα διεξαγωγής απόσταξης με ατμό, απόσταξης νερού και εκχύλισης με αναρροή διαλύτη σε ένα μόνο αποτύπωμα, εξαλείφει την ανάγκη για πολλαπλά κομμάτια εργαστηριακού εξοπλισμού. Κατασκευασμένο από βοριοπυριτικό γυαλί υψηλής διαύγειας και ανοξείδωτο χάλυβα, προσφέρει πλήρη ορατότητα διαδικασίας διατηρώντας παράλληλα χημική αντοχή. Είναι ένα απαραίτητο εργαλείο για πανεπιστήμια, τμήματα Ε&Α εταιρειών καλλυντικών και τεχνίτες οινοπνευματοποιών που δοκιμάζουν νέα βοτανικά σκευάσματα.
Αιτία
Η κλιμάκωση από ένα γραμμάριο εκχυλίσματος εργαστηρίου σε ένα κιλό εμπορικού προϊόντος είναι γεμάτη κινδύνους. Η δυναμική της εξαγωγής αλλάζει σημαντικά με τη γεωμετρία και τη θερμική μάζα του δοχείου. Οι ομάδες Ε&Α συχνά σπαταλούν πολύτιμες πρώτες ύλες προσπαθώντας να αναπαράγουν εργαστηριακά αποτελέσματα σε μεγάλες βιομηχανικές μηχανές. Χωρίς ένα αποκλειστικό πιλοτικό σύστημα, οι εταιρείες αναγκάζονται να μαντέψουν τις παραμέτρους της διαδικασίας, οδηγώντας σε αποτυχημένες παρτίδες κλιμάκωσης και δαπανηρές καθυστερήσεις στην κυκλοφορία του προϊόντος. Υπάρχει μια κρίσιμη ανάγκη για μια γέφυρα μεταξύ του ποτηριού ζέσεως και του δαπέδου του εργοστασίου—ένα σύστημα που παρέχει ακριβή, κλιμακούμενα δεδομένα.
Διάλυμα
Αυτή η πιλοτική μονάδα 20 λίτρων αντικατοπτρίζει τη δυναμική των υγρών και τα χαρακτηριστικά μεταφοράς θερμότητας των βιομηχανικών μας συστημάτων 500 λίτρων και 1000 λίτρων. Χρησιμοποιώντας αυτήν την πλατφόρμα, οι ερευνητές μπορούν να προσδιορίσουν με ακρίβεια τις βέλτιστες ράμπες θερμοκρασίας, τις αναλογίες διαλυτών και τις διάρκειες εκχύλισης με ελάχιστη επένδυση πρώτης ύλης. Ο αρθρωτός σχεδιασμός γυαλιού επιτρέπει γρήγορες αλλαγές διαμόρφωσης μεταξύ των λειτουργιών απόσταξης και αναρροής. Τα δεδομένα που δημιουργούνται, συμπεριλαμβανομένων των προφίλ θερμοκρασίας και των καμπυλών απόδοσης, είναι άμεσα επεκτάσιμα χρησιμοποιώντας αναλογία όγκου 1:25, παρέχοντας έναν αξιόπιστο οδικό χάρτη για επενδύσεις παραγωγής πλήρους κλίμακας και πρωτόκολλα επικύρωσης GMP.
Προδιαγραφές
| Παράμετρος | Προσδιορισμός |
|---|---|
| Λειτουργίες εξαγωγής | Απόσταξη ατμού / Υδρο-απόσταξη / Παλινδρόμηση διαλύτη |
| Όγκος σκάφους | 20 λίτρα (Κύρια φιάλη βρασμού) |
| Υλικό | Πλαίσιο Βοροπυριτικό Γυαλί 3.3 / PTFE / SUS304 |
| Ισχύς μανδύα θέρμανσης | 3,0 kW (Ψηφιακός έλεγχος) |
| Περιοχή Επιφάνειας Συμπυκνωτή | 0,25 m² |
| Χωνί Διαχωρισμού | Φιάλη Φλωρεντίας Graduated Glass 500ml |
| Ακρίβεια θερμοκρασίας | ±1,0°C |
| Τροφοδοτικό | 220V Μονοφασικό |
Εφαρμογή
Αυτή η ενότητα είναι απαραίτητη για τα πανεπιστήμια που διεξάγουν φυτοχημική έρευνα σε νέα φυτικά είδη. Οι παρασκευαστές καλλυντικών το χρησιμοποιούν για να δημιουργήσουν εκχυλίσματα μικρών παρτίδων για έλεγχο σταθερότητας και αισθητηριακή αξιολόγηση. Οι βιοτεχνικοί οινοπνευματοποιοί το χρησιμοποιούν για να δοκιμάσουν εποχιακές σοδειές λεβάντας ή δεντρολίβανου για να μετρήσουν την απόδοση λαδιού πριν δεσμευτούν για ένα πλήρες τρέξιμο 500 κιλών. Χρησιμοποιείται επίσης σε εργαστήρια ποιοτικού ελέγχου για την επαλήθευση της περιεκτικότητας σε λάδι των εισερχόμενων αποστολών πρώτων υλών.
Πώς λειτουργεί
Ανάλογα με τη διαμόρφωση των γυαλικών, δημιουργείται ατμός στη φιάλη και περνά μέσα από μια συσκευασμένη στήλη φυτικού υλικού ή το υλικό βυθίζεται απευθείας σε βραστό νερό. Το εξατμισμένο λάδι και ο ατμός ανεβαίνουν στον συμπυκνωτή, όπου ψύχονται και στάζουν στον διαχωριστή. Ο χειριστής μπορεί να παρακολουθεί οπτικά το χρώμα του αποστάγματος και τη συσσώρευση λαδιού σε πραγματικό χρόνο. Ο ψηφιακός μανδύας θέρμανσης παρέχει ακριβή, ελεγχόμενη με PID είσοδο θερμότητας για την αποφυγή καψίματος των βοτανικών.
Πώς να επιλέξετε
Η επιλογή μιας εργαστηριακής μονάδας απαιτεί προσοχή στη συμβατότητα των γυαλικών και στα χαρακτηριστικά ασφαλείας. Αρχικά, βεβαιωθείτε ότι το κιτ περιλαμβάνει τις συγκεκριμένες κεφαλές εκχύλισης που χρειάζεστε (π.χ. παγίδα τύπου Clevenger για ανάλυση αιθέριων ελαίων). Δεύτερον, επιβεβαιώστε ότι ο θερμαντικός μανδύας έχει προστασία από την υπερβολική θερμοκρασία για να αποτρέψετε το σπάσιμο του γυαλιού. Τρίτον, ελέγξτε τα μεγέθη των αρμών (Standard Taper 24/40 ή 29/32) για να βεβαιωθείτε ότι ταιριάζουν με το υπάρχον απόθεμα υαλικών εργαστηρίου σας. Τέταρτον, σκεφτείτε να προσθέσετε μια αντλία κενού και μια παγίδα κρύου εάν σκοπεύετε να πραγματοποιήσετε ανάκτηση διαλύτη σε χαμηλή θερμοκρασία.
FAQ
Ε: Είναι το γυαλί εύθραυστο κατά τη διάρκεια των κύκλων θέρμανσης και ψύξης;
Α: Το σύστημα χρησιμοποιεί βοριοπυριτικό γυαλί 3.3, το οποίο έχει χαμηλό συντελεστή θερμικής διαστολής και είναι εξαιρετικά ανθεκτικό σε θερμικό σοκ. Ωστόσο, συνιστούμε βαθμιαία ταχύτητα ράμπας θέρμανσης και ψύξης όχι μεγαλύτερη από 3°C ανά λεπτό.
Ε: Μπορεί αυτή η μονάδα να χειριστεί λάδια υψηλού ιξώδους όπως το βέτιβερ;
Α: Ναι, αλλά για πολύ παχύρρευστα λάδια, συνιστούμε τη χρήση της διαμόρφωσης απόσταξης με ατμό αντί της υδροαπόσταξης. Αυτό εμποδίζει το λάδι να κολλήσει στον πυθμένα της φιάλης που βράζει και να καεί.
Ε: Τι περιλαμβάνεται στην τυπική συσκευασία;
Α: Η τυπική συσκευασία περιλαμβάνει τη φιάλη βρασμού 20 λίτρων, τη στήλη με το καλάθι υλικών, τον συμπυκνωτή, τον διαχωριστή λαδιού, τον θερμαντικό μανδύα με βάση και ένα σετ στεγανοποιήσεων και σφιγκτήρες PTFE.