Χωρητικότητα 300L Μηχανή λαδιού ψυχρής πρέσας Ανοξείδωτος χάλυβας ποιότητας τροφίμων για εξαγωγή σε χαμηλή θερμοκρασία
| Ονομασία μάρκας: | Echo |
| Αριθμός μοντέλου: | Ηχώ |
| MOQ: | 1 Σετ |
| Τιμή: | Contact Us for Pricing |
| Όροι πληρωμής: | T/T |
| Ικανότητα εφοδιασμού: | 50+ σετ ανά μήνα |
Μηχανή λαδιού ψυχρής έκθλιψης χωρητικότητας 300 λίτρων
,εξολκέας λαδιού ψυχρής έκθλιψης χωρητικότητας 300 λίτρων
,εξαγωγέας λαδιού ψυχρής πίεσης από ανοξείδωτο χάλυβα
Αυτή η βιομηχανική μηχανή ψυχρής έκθλιψης 300L έχει σχεδιαστεί για τη μηχανική εξαγωγή βρώσιμων ελαίων υψηλής ποιότητας από σπόρους και ξηρούς καρπούς. Χρησιμοποιώντας έναν μηχανισμό βιδωτής πίεσης βαρέως τύπου, λειτουργεί σε χαμηλές στροφές για την ελαχιστοποίηση της παραγωγής θερμότητας, διατηρώντας ζωτικά θρεπτικά συστατικά, φυσικά αντιοξειδωτικά και το αυθεντικό προφίλ γεύσης του αρχικού υλικού. Ολόκληρη η διαδρομή επαφής είναι κατασκευασμένη από ανοξείδωτο χάλυβα SUS304, διασφαλίζοντας τη συμμόρφωση με τα διεθνή πρότυπα ασφάλειας τροφίμων. Είναι η βέλτιστη λύση για την παραγωγή ελαίων υψηλής αξίας όπως αμύγδαλο, καρύδι, σουσάμι, αβοκάντο και ηλιέλαιο χωρίς τη χρήση χημικών διαλυτών ή υπερβολικής θερμότητας.
Η αγορά γκουρμέ λαδιών τροφίμων απαιτεί ποιότητα «παρθένα» ή «εξαιρετικά παρθένα», η οποία ορίζεται από την απουσία θερμικής και χημικής επεξεργασίας. Οι συμβατικοί εξωθητήρες παράγουν θερμότητα τριβής άνω των 60°C, μετουσιώνοντας τα ευαίσθητα ω-λιπαρά οξέα και καταστρέφοντας τη βιταμίνη Ε. Επιπλέον, οι μέθοδοι εκχύλισης με διαλύτες, αν και αποτελεσματικές, αφήνουν υπολείμματα ίχνης που αποκλείουν τα έλαια από την βιολογική πιστοποίηση. Οι βιοτεχνικοί παραγωγοί και τα εμπορικά σήματα με επίκεντρο την υγεία απαιτούν εξοπλισμό που παρέχει εμπορική απόδοση χωρίς να θυσιάζει τους ισχυρισμούς της διατροφικής ετικέτας που δικαιολογούν την τιμολόγηση υψηλής ποιότητας. Το κενό έγκειται στην εύρεση ανθεκτικών μηχανημάτων ποιότητας τροφίμων που εξισορροπούν την ήπια επεξεργασία με τη λειτουργική ανθεκτικότητα.
Αυτή η λύση ψυχρής έκθλιψης αντιμετωπίζει τη θερμική υποβάθμιση μέσω ενός κοχλιοφόρου άξονα που έχει σχεδιαστεί με ακρίβεια και ενός χιτωνίου ψύξης νερού στον κλωβό πίεσης. Αυτό διατηρεί τη θερμοκρασία της πρέσας κάτω από τους 40°C, ακόμη και κατά τη συνεχή λειτουργία. Ο κινητήρας βαρέως τύπου και το κιβώτιο ταχυτήτων εξασφαλίζουν τη ροπή που απαιτείται για να σπάσουν σκληρά κελύφη όπως το κουκούτσι καρυδιάς ή βερίκοκου χωρίς να κολλάνε. Το ενσωματωμένο φιλτράρισμα δύο σταδίων αφαιρεί τα ιζήματα έως και 75 μικρά, με αποτέλεσμα ένα διαυγές, έτοιμο για φιάλη προϊόν. Αυτό εξαλείφει την ανάγκη για δευτερογενή στάδια διύλισης, διατηρώντας το φυσικό χρώμα και την πικάντικη γεύση του λαδιού για τους τομείς της υγιεινής διατροφής και των διατροφικών προϊόντων.
| Παράμετρος | Προσδιορισμός |
|---|---|
| Μέθοδος Εκχύλισης | Μηχανική κρύα πρέσα (βίδα) |
| Ικανότητα επεξεργασίας | 150-250 kg/h (Διαφέρει ανάλογα με τον τύπο του σπόρου) |
| Υλικό | SUS304 από ανοξείδωτο χάλυβα ποιότητας τροφίμων |
| Υπολειμματικό λάδι στο κέικ | ≤ 6,5% |
| Ισχύς κινητήρα | 15 kW / 20 HP |
| Σύστημα ψύξης | Μπουφάν για κυκλοφορία νερού σε κλουβί πρέσας |
| Διήθηση | Ενσωματωμένο φίλτρο τυμπάνου κενού |
| Θόρυβος λειτουργίας | ≤ 75 dB |
| Πιστοποιήσεις | ISO 9001, CE |
Αυτό το μηχάνημα είναι η ραχοκοκαλιά των βιοτεχνικών ελαιουργείων και των εγκαταστάσεων παραγωγής υγιεινών τροφίμων. Διαπρέπει στην επεξεργασία αμυγδάλων για λάδι περιποίησης, καρυδιών για συμπληρώματα γνωστικής υγείας και αβοκάντο για γκουρμέ γαστρονομική χρήση. Χρησιμοποιείται επίσης σε μεγάλο βαθμό στην παραγωγή σησαμέλαιου (υποπροϊόντος ταχινιού) και λαδιού καρύδας (από αποξηραμένο κόπρα). Ο εξοπλισμός είναι ιδανικός για αγροκτήματα που διαφοροποιούνται σε προϊόντα προστιθέμενης αξίας και μικρά εργοστάσια που προμηθεύουν βιολογικά λάδια ιδιωτικής ετικέτας σε αλυσίδες παντοπωλείων.
Οι σπόροι ή οι ξηροί καρποί τροφοδοτούνται σε μια χοάνη και συλλαμβάνονται από έναν περιστρεφόμενο βιδωτό κοχλία μέσα σε μια σχισμή κάννη. Καθώς το υλικό προχωρά, ο όγκος του βιδωτού καναλιού μειώνεται, ασκώντας τεράστια μηχανική πίεση. Αυτή η πίεση αναγκάζει το λάδι να εκπνέει από τις κυψέλες και να διαφεύγει από τις στενές σχισμές της κάννης. Η συμπαγής ίνα (πρέσσα κέικ) εξωθείται από τον ακραίο κώνο. Στη συνέχεια, το ακατέργαστο λάδι περνά αμέσως σε ένα φίλτρο κενού για την απομάκρυνση των λεπτών σωματιδίων, με αποτέλεσμα ένα καθαρό, μη επεξεργασμένο λάδι με πλήρη διατροφική ακεραιότητα.
Η επιλογή της σωστής ψυχρής πρέσας περιλαμβάνει τρία βασικά κριτήρια: σκληρότητα πρώτης ύλης, επιθυμητή απόδοση και τελικές ανάγκες διαύγειας. Για μαλακούς σπόρους όπως ο ηλίανθος, ένα τυπικό βαρέλι είναι καλό. Για σκληρά παξιμάδια όπως το macadamia, χρειάζεστε μια σκληρυμένη βίδα και άξονα. Δεύτερον, βεβαιωθείτε ότι η απόδοση σας ταιριάζει με την προσφορά σας. Η υπερβολική κεφαλαιοποίηση σε ένα μηχάνημα που βρίσκεται σε αδράνεια μειώνει την απόδοση επένδυσης (ROI). Τρίτον, καθορίστε εάν χρειάζεστε ενσωματωμένο φιλτράρισμα ή προτιμάτε να καθιζάνετε λάδι σε ξεχωριστές δεξαμενές. Τέλος, επιβεβαιώστε τη διαθεσιμότητα εξαρτημάτων φθοράς—ειδικά βιδωτές ράβδους και ράβδους κάννης—καθώς πρόκειται για αναλώσιμα είδη σε εφαρμογές υψηλής τριβής.
Α: Όχι. Το λάδι που παράγεται από αυτό το μηχάνημα ταξινομείται ως "παρθένο" ή "μη ραφιναρισμένο". Δεν απαιτεί πρόσθετη θερμότητα ή χημική διύλιση. Το ενσωματωμένο φίλτρο αφαιρεί τα στερεά, καθιστώντας το κατάλληλο για άμεση κατανάλωση ή τοπική εφαρμογή.
Α: Το κέικ τύπου είναι ένα πολύτιμο υποπροϊόν. Έχει υψηλή περιεκτικότητα σε πρωτεΐνες και φυτικές ίνες. Ανάλογα με τον σπόρο, μπορεί να πωληθεί ως ζωοτροφή, να χρησιμοποιηθεί ως λίπασμα ή να αλεσθεί σε αλεύρι χωρίς γλουτένη (π.χ. αλεύρι αμυγδάλου).
Α: Το λάδι καρύδας στερεοποιείται σε θερμοκρασία δωματίου, γι' αυτό συνιστούμε να τρέξετε μια τελική παρτίδα ενός πιο σκληρού σπόρου (όπως ο ηλίανθος) μέσω της πρέσας για να "καθαρίσετε" τα υπολείμματα καρύδας. Εναλλακτικά, το βαρέλι μπορεί να αποσυναρμολογηθεί και να πλυθεί με ζεστό νερό και απολιπαντικό για τρόφιμα.